Na jelení cestě II

Ale než se vrátím na jelení cestu, ještě odskočím na louku. Tam jsem tedy nelovil ani nepamatuju a ani jsem to v úmyslu neměl. Jenže jak tak jedu po silnici, vidím pod lesem na velké luční enklávě lišku. Je v užším cípu louky, poblíž cesty. Nedá mi to, a i když již několik marných podobných pokusů mám za sebou, zkouším to. Parkuji v kraji lesa a kryt krajními starými buky se opatrně kradu těsně nad hranou louky. Ale liška se pohybuje stále daleko od lesa, dokonce mění směr a za stáleho lovení myší odchází pryč ode mne. Chci to vzdát, ale z ničeho nic se objevuje asi 60m pode mnou další liška. Ta už trochu spolupracovala. I když zdaleka ne jak bych si přál...No a teď už k mé oblíbené cestě jeleními stávaništi.

Jdu, koukám, na cestu odněkud z paseky vykluše liška. Ale jde pryč ode mne, nahoru cestou. Ale naráz se zarazí a něco pozoruje. I já vidím v dálce v dolíku nějaký pohyb.Liška se otáčí zpět, po pár krocích opět jistí a nadobro odskakuje z cesty.Teď je čas zjistit, co to tam v tom dolíku je. Jasně, divočáci. Opatrně šoulám blíž, k dvojici prasat to mám dobrých 150 m. Ale najednou se na cestu zprava, z malé houštinky, vyloupne další divočák! Nestíhám hned, trvá mi chvilku než se vzpamatuji. Udělám dva rychlé záběry, divočák volně přechází kamenitou cestu, noří se do husté vysoké vegetce paseky. A už jde další a ještě jeden. Tak co? Půjde ještě nějaký? Nic. A tak pozoruji čuníky v pasece na snad 20 kroků, ale vidím jen hřbety a taky slyším klidné pomlaskávání. No a jak to bývá, ve chvíli nepozornosti přechází cestu další, tentokrát kňourek. Stihnu jen tělo bez hlavy, ta už je vnořena do vysoké trávy...Opouštím čtveřici, která pomalu míří do mokré olšiny a pokračuji v obchůzce. A hned vidím pohyb v pasece těsně vedle cesty. No jo, to jsou dva opozdilci, ti, co jsem sledoval spolu s liškou v dolíku. Těžko se fotí v protipohybu a navíc v zabordelené pasece.

Lončáci poklusem míří také do olšiny a já jdu ještě nějakých stopadesát metrů dál, abych se podíval do mokré paseky, zda tam nebude nějaká vysoká. Nic nevidím, je klid. Sundávám kuklu, rozepínám bundu a již neomaleně se dívám okolo. Dám v klidu cigárko a půjdu zpět, třeba něco ještě potkám cestou k autu. Zdá se mi to nebo se něco pohnulo tam u mlaziny ve skupince starých smrků a vývratů? Až pohled přes hledáček mi odhalil, že mě sleduje jelen! Do pr...!Já se na to vys..kašlu. Jelen stojí jako socha, je daleko, přesto se pokouším o dokument. Má divné paroží.Až na displeji se mi podaří rozluštit jaké. Jelen se pohne, kluše k mlazině, tam ještě zastaví, pak znovu do pohybu, ale nijak zbrkle, zrazeně. Až teď jsme si všiml, že nahání laň.Ta ho odvedla bezpečně do houští. O ní jsem do poslední chvíle nevěděl, ona o mě asi jo. Tak zase mi jelení cesta ukázala dalšího jelena, tento zajímavý nerovný dvanácterák s raritním parožím byl už sedmý;o)

 1. Hluboká děkovačka za slova, chlapci;o)

  Martin
  Září 23, 2019
 2. Noo jo, co se jiného dá od tebe čekat, žejo 🙂
  To prase čelně je supr! A levitující liška jakbysmet …. hm hm hm …

  Mouka
  Září 23, 2019
 3. Tak ty si to tedy umíš užít. Tolik zvěře různých druhů. Tady divočáci chrochtaj tak akorát v kukuřici 🙂 Pěkný to máš. Liška s tou rosou je super.

  Jirka
  Září 23, 2019
 4. No teda !!!!! Ty snad s tou zvěří máš smlouvy … prostě zase super !!! A ten jelen má velice zajímavou trofej. Jinak tedy smekám a gratuluji 🙂

  Václav
  Září 21, 2019

Napište komentář