Šmírování u řeky

Jdu tak blátivou lesní cestou co vede nad Moravicí a neopomenu mrknout ke skalce ve břehu. Před devíti lety jsem tam fotil skorce při hnízdění. Od té doby nemohu jejich hnízda najít. Koukám zhora k vodě a hele ho, jeden skoreček odlétá od paty skalky. Náhoda? Asi. Za dva dny mi to nedá a jdu opět mrknout ke skalce, tentokrát cíleně. A opět odlétá skorec ze stejného místa. Pozorně prohlížím mechem potažený skalní útvar a zdá se mi, jakoby tam byl nějaký hrbolek. Vylézt z lesní cesty na vršek není problém a tak obhlížím patrně základnu skorčího hnízda. Ale jistý si nejsem. za další dva dny ale už ano. Stavba povyrostla!Navíc od skalky odlétají dva skorci, jistě páreček. Za chvíli buduji jakýs takýs kryt asi 15m od hnízda v šutrech na břehu pod cestou. Nechám ho do zítra stát a popoledni už v něm nedočkavě ale taky velmi nepohodlně sedím. A skorci se ukazují. Jenže v tuhle dobu je spodní část skalky, kam sedávají, ve stínu. A voda okolo je prosvětlená. No nevadí, pár záběrů mám a příště zkusím v podvečer.

Při odchodu ještě přesunuji úkryt o pár metrů blíž hnízdu, zvykejte si. Příští odpoledne zaléhám do ještě nepohodlnější polohy než včera, ale vyplácí se. Skorci se mi krásně předváděli, sameček zpíval, samička tancovala či co, bylo to pěkné představení. Nejvíce času tedy seděli téměř nehnutě a než spolu odletěli, nabídli mi možnost dlouhého i když krkolomného focení. Tož díky!Při dnešní návštěvě jen jeden skorec lítal po vodě tam a zpět ale na sklaku, odkud jsme ho při příchodu vyplašil, nesedl. Možná samička zasedla do hnízda a on teď lítá po okolí a na rande už nemusí;o) Uvidíme, jak se to dál vyvine.

 1. Budeš hodný, samozřejmě pořád hledáme, kde se co dá. Letos už je to poslední sezóna, takže se v zimě snad už bude stříhat. Zatím ahoj. I ledňáčci – staří známí -sedí, to asi víš… Prosím pak na mail. Hnízd je hodně, ale s přírodními je to bída.

  Štěpán
  Březen 31, 2020
 2. Ahoj Štěpáne, teď je tam okolo hnízda klid, tak doufám, že se sedí. Až se bude něco dít, dám vědět.

  Martin
  Březen 29, 2020
 3. Ahoj Marťo, skorce budeme potřebovat do filmu o Jeseníkách, bude možné se domluvit? Něco bych tam zkusil natočit, kdyby top šlo. Jinak moc pěkné, samozřejmě:-).

  Štěpán
  Březen 21, 2020
 4. Kluci moc díky! Teď budu čekat, jestli se vše vydaří, držet jim i sobě palce abych je mohl šmírovat při krmení.
  Mějte se a doufejme, že do terénu nám vycházky nezatrhnou.

  Martin
  Březen 21, 2020
 5. Tak to jsou nádherné záběry skorčího páru!!!Troufni si říct,že jsem pěknější neviděl.Držím palce do dalšího focení.

  Martin
  Březen 21, 2020
 6. Skorec je nádhernej ptáček. Na videu je krásný šplouchání řeky. Tohle já tady asi neobjevím. Fajn pokoukání.

  Měj se.

  Jirka
  Březen 21, 2020
 7. Tak to gratuluji a těším se na super seriál 🙂

  Václav
  Březen 19, 2020
 8. Parádní série ze života skorců Martine! S tou stříkající vodou to má grády 🙂

  Marek
  Březen 19, 2020

Napište komentář