První vlaštovky

Před pár dny jsem pod tíhou různých okolností a motanic pořídil nový objektiv. Ty okolnosti jsou, při zpětném pohledu, opravdu zvláštní a podivné, ale prostě se to stalo. To píšu jen proto, aby si někdo nemyslel, že jsem nějaký nespokojený uživatel fototechniky:o) Naopak, když vše fungovalo, byl jsem s kombinací C70D a C100-400 velmi spokojen. Ale nějak to začalo drhnout až nakonec došlo k tomu, že nyní vlastním kombinaci C7DMk II + Sigma 150-600 C. No a jak to bývá téměř pravidlem, celý týden se mi nedařilo nic kloudného ale i nekloudného s touto sestavou nafotit. Moc jsem chtěl, abych viděl a věděl, co jsem vlastně pořídil, zda budu zase někde brečet v koutě nebo naopak budu třeba mile překvapen. Vzhledem k výše popsaným okolnostem, zakořenila ve mně spíše skepse. I když testovací snímky typu Ketyna v trávě, babička u popelnice apod. nevypadaly marně, stále mi chybělo to "použití v terénu". Až dnešní ráno jsem konečně k něčemu dostal, i když tohle focení ještě také není zcela průkazné ale je to přeci jen akce v terénu. Takže nejprve se mi před objektiv dostal srnec. Tedy před objektiv - hodně daleko před něj. Bylo ještě málo světla, srnec prohnal jiného a pak se na chvíli zastavil v louce. Mohlo to být dobrých 130m. Takže : ISo 1600, 1/125s, 6,3 a 546 mm. Ořez asi 1/3 plochy snímku, možná více. Foceno z ruky ve stoje opřen o sloup. Úprava běžná jak jsem zvyklý.:

Další snímky jsem pořídil, když se srnec dostal asi na 100 m, čili o cosi blíže. ISo 1600, 6,3, 1/160s, 468 mm. Tady je ořez podobný, ohnisko jsem mohl přitáhnout ale neuvědomil jsem si to, když jsem chvíli před tím marně honil běžící srnu kousek vedle a stáhl ho.

Později mi za olšinou utekl srnec se srnou ale za mezí se pastvila další srna. To už bylo slunko hore a dalo se fotit v protisvětle na krátké časy a ISO 800. Ohnisko bylo v rozmezí 530-560, clony 6,3-8 a fotil jsem z pokleku. Chtěl jsem vidět rozdíl mezi plnou dírou a postupným zacloněním, ovšem to se nepovedlo, mám nezaostřenu většinu snímků ze série na 6,3 vinou mou, nikoliv objektivu. Srna byla asi v 70 m vzdálenosti, ořez je cca 1/4. Tož takhle to dopadlo:

Nejsem z toho extra moudrý, ale pocitově bych řekl, že to může být dobré, až si ovšem na tu změnu zvyknu. Vše je totiž jinak než jsem byl léta navyklý - váha, zumování, velikost. No, uvidíme;o)

 1. No po pravdě jiné sklo jsem ani nečekal:) Tak ať ti dobře slouží.

  Jirka
  Září 7, 2018
 2. Ještě nebyl čas Honzo

  Martin
  Září 5, 2018
 3. A už jste štelovali??

  Mouka
  Září 5, 2018
 4. Ahoj.
  Tak konečně něco, škoda že jsi nevyužil plného ohniska … Ano záleží na zvyku. Jinak moc Ti přeji ať se daří a technika ať slouží 🙂

  Václav
  Září 5, 2018

Napište komentář