Dopoledene v revíru

...a zase je teplo! Procházím lesem, foťák pro jistotu na rameni. Jdu linkou mezi bukovým zmlazením, vlevo hlučné zalámání, za mi zády přesadí kus vysoké a ostatní slyším pod sebou jak se vzdalují. Pokračuji v plánované trase a když mlazina přechází ve starý bukový les, slyším zase cosi. A už i vidím! Onen kus vysoké asi chce najít zbytek tlupy a vychází z mlází. Je tak blízko...
Rychle hozený snímek s ambicí portrétu ostrosti nepobral, ještě jeden při obratu laně také nic moc.
Vyjdu jen pár desítek kroků do kopce a vidím proti sobě kráčet srnu. Téměř v indetickém místě, jako jsme ji potkali s Honzou v neděli. Jen dnes jsme v obráceném gardu. Chystám foťák, ale srna zahýbá za silný kmen bukového vývvratu. Pátrám mezi stromy, zde se objeví a už také cosi vidím. Ale je to nějak moc zrzavé...

Lištička se jen krátce ohlédne a pokračuje mezi kmeny buků nerušeně dál. Moc fajn setkání.
Kolem poledne už jsem rozhodnut jet domů a věnovat se nějakému papírování. Slunko peče, jsem už utahaný a upocený. Jedu kolem luk, kde jsem včera večer pozoroval tlupu muflonek s mladými a ještě se uvolím k poslednímu pracovnímu úkonu. Mám v úmyslu vyjet polní cestou k lesu a zajít k lapčům. Sotva najedu na ústí polňačky, koukám jako blázen. Před polednem se paství tlupa muflonů pod lesem.
Co teď? Vůbec nemám chuť a energii se o něco pokoušet, vím, že by to bylo na dlouhé a pracné obchvaty. Nakonec se ale přemluvím. Obcházím celou enklávu luk abych zjistil, že tlupa se pohnula směrem dolů k silnici. Tak zase zpět, k březovému háji. Odtud ovšem vidím, že se děvenky opět otočily a míří k lesu. Ach jo! Tak znova obchvat, tak abych nebyl viděn díky horizontům a pak za stěnou starých buků šoulat blíž. Vycházím opatrně do kraje louky, blíž to nejde. Muflonky s mladými jsou daleko od lesa, většina se válí a tak čekám.

Nakonec mě čekání omrzí a zkouším to metodou plížením plazením vpřed. O něco se mi daří zkrátit vzdálenost ale stále to není ono.

Navíc mi v dobrém výhledu brání tráva, která není extra vysoká ale ležmo už zavazí. Nakonec nevím, zda za horší kvalitou zejména přesnosti zaostření může tráva nebo polední ostré slunce, případně tetelící se vzduch.

Stará muflonka po čase znejistí a odvádí tlupu do lesa. Docela v klidu, žádná zdrhačka. A já konečně mohu srovnat hřbet a krční páteř!

 1. No bylo to ve fofru ale jsem rád i za tu webovku Venco;o)

  Martin
  Květen 9, 2018
 2. No teda se Ti daří a ta liška tak ta je SUPER !!!!
  GRATULUJI 🙂

  Václav
  Květen 4, 2018

Napište komentář